Hotovosť na dovolenke? To sa už nenosí!?

Dátum

Pripravili sme podrobný prehľad aké sú výhody ak platíte na dovolenke kartou, aké sú poplatky v zahraničí. Pozrite sa kde viac ušetríte, prípadne preplatíte.

Zdieľajte s priateľmi…

Facebook
LinkedIn
Email
Tlačiť

Dovolenkové obdobie je už v plnom prúde, chystáte sa vycestovať do zahraničia? Pripravili sme podrobný prehľad aké sú výhody ak platíte na dovolenke kartou, aké sú poplatky za platby kartou a za výbery hotovosti z bankomatov v zahraničí. Pozrite sa kde viac ušetríte, prípadne preplatíte. Ktorý spôsob platby sa v zahraničí oplatí a aké so sebou nesie riziká?

V zahraničí odporúčame využívať platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou. Dôležitým faktom, ktorý treba pripomenúť je, že k platobným kartám sú často poskytované aj rôzne doplnkové služby ako cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty či ďalšie výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok.

Ďalšou veľkou výhodou platby kartou v zahraničí je kurzový prepočet – tamojšia mena sa prepočítava devízovým kurzom, ktorý je omnoho výhodnejší ako valutový kurz pri výmene peňazí na Slovensku, čiže praktická rada pri platbe kartou mimo eurozóny zvoľte na platobnom termináli platbu v lokálnej mene danej krajiny (CZK, PNL, HUF…), nie v eurách či dolároch (prepočet vykoná vaša domovská banka výhodnejším kurzom a nie je použitý kurz obchodníka či jeho banky, ktorý je mnohokrát pre držiteľa karty nevýhodný). Existujú aj destinácie, kde platba kartou nie je samozrejmosťou, a teda bude potrebovať zobrať si väčšiu sumu peňazí v hotovosti.

Hotovosť v eurozóne, ktorú míňate na trhoch, v menších obchodoch či reštauráciách, odporúčame vybrať si po prílete do krajiny z bankomatu. Dokonca aj v krajinách mimo eurozóny konkuruje hotovosti platba kartou. Do krajín, ktoré nemajú dostatok bankomatov či platobných terminálov, odporúčame cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro.

Je nutná kreditná karta v zahraničí?

Debetná karta je kartou, ktorá umožní prístup k vlastným prostriedkom na účte. Spravidla neponúka také množstvo benefitov ako kreditná, no poplatky s ňou súvisiace sú nižšie, ako pri kreditnej karte, a to najmä pri výbere hotovosti z bankomatu. Debetné karty slovenských vydávateľov sú spravidla akceptované v širokej sieti obchodníkov, a to aj na medzinárodnej úrovni.

Na druhej strane, kreditná karta je v prvom rade úverový nástroj. Spotrebiteľ má na výber z viacerých druhov (štandard, zlatá alebo platinová), ktorá je „nepísaným“ znakom bonity spotrebiteľa. Kreditné platobné karty sú v zahraničí akceptované vo väčšej miere než debetné platobné karty. Kreditku je vhodné využívať na bezhotovostné transakcie (platby cez terminál alebo na internete) a zároveň vám môže slúžiť aj ako garancia pri prenájme ubytovania alebo prenájme vozidla.

Navyše, ak si ustrážite úverové obdobie, čo je zvyčajne 30 až 50 dní peňažné prostriedky využívate bezúročne. Platby realizované kreditkou sú bez poplatku. Na vysoký poplatok sa pripravte pri výbere hotovosti z bankomatu. Nikdy preto nevyberajte hotovosť z bankomatu prostredníctvom kreditnej karty, mohlo by vás to vyjsť draho.

Aké sú poplatky v bankách?

V konkrétnych bankách sú rôzne poplatky za platbu v cudzej mene alebo, naopak, poplatky poskytovateľa služieb, ktoré si niekedy účtujú banky pri prepočtoch z cudzej meny. Tie však dokážu vzniknúť aj pri platbách v hotovosti, výmene peňazí, či výbere z bankomatu v zahraničí. Ak využívate vo svojej banke balík alebo bežný účet, ktorý má vo svojom zložení platby kartou a výbery z bankomatov v zahraničí tieto poplatky sa vás netýkajú. Preto sa oplatí preveriť si, či máte takúto službu zahrnutú v balíku.

Praktické rady pri platení v zahraničí na záver

  • Peniaze vyberajte debetnou kartou, za tovar a služby plaťte kreditnou.
  • Hľadajte bankomat finančnej skupiny, ku ktorej patrí vaša banka, prípadne hľadajte prehľad sesterských bánk pred odletom
  • V zahraničí voľte prepočet bez konverzie
  • Vyberajte iba toľko koľko miniete
  • Vyberte raz väčšiu sumu, ušetríte na poplatkoch
  • Nikdy nevyberajte hotovosť z bankomatu prostredníctvom kreditne karty (drahé poplatky)
  • Dodržiavajte bezpečnostné pravidlá – pri platení nespúšťajte platobnú kartu z dohľadu a nikdy ju nikomu neodovzdávajte.
  • Pri odcudzení alebo zneužití platobnej karty bezodkladne kontaktujte vašu banku a políciu
  • Lokálnej meny sa zbavte ešte pred odchodom domov

Prehľad, aké karty vydávajú jednotlivé banky na Slovensku:

Martina Bajusová, produktová manažérka pre úvery

Ďalšie
články

Zavolajte mi a naštartujte Vašu novú príležitosť