Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Dátum

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Zdieľajte s priateľmi…

Facebook
LinkedIn
Email
Tlačiť

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote a je často vnímaná ako symbol stability a investície do budúcnosti.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa výrazne zmenila, čo je dôsledkom vývoja úrokových sadzieb a aj cien nehnuteľností. Úrokové sadzby sú vyššie ako v minulosti, aj keď sa posledné obdobie sa objavili prvé lastovičky a zaznamenali sme ich mierne zníženie. Na druhej strane ceny nehnuteľnosti klesajú, pričom medziročný pokles bol zaznamenaný na úrovni 6,5 %.  

V dôsledku rastu úrokových sadzieb sa znižuje dostupnosť bývania, rovnako k tomu neprispievajú opatrenia NBS, kedy kupujúci majú problém so získaním hypotéky v dostatočnej výške.

Aktuálne nehnuteľnosti kupujú najmä tí, ktorí „musia.“ Ide o kupujúcich, ktorým sa zmenila životná situácia, narodilo sa im dieťa, rozviedli sa… ostatní vyčkávajú na zníženie úrokových sadzieb. Zmenila sa teda situáciu na trhu z trhu predávajúceho, na trh kupujúceho. Rovnako aj developeri zaznamenali pokles predaja a snažia sa klientov nalákať na rôzne bonusy ako je napríklad kuchynská linka v cene nehnuteľnosti, parkovacie miesto a pod. Niektorí developeri začali využívať aj tzv. „dotovanú hypotéku,“ teda klientovi ponúknu nižší úrok ako by mu poskytla banka, avšak to len za splnenia určitých podmienok, napr. že hypotéku sprostredkuje klientovi len vybraný finančný sprostredkovateľ. Developer v tomto prípade poskytuje klientovi zľavu z ceny nehnuteľnosti, a to vo výške rozdielu medzi reálnou splátkou a dotovanou splátkou.  

Nehnuteľnosti sa v minulosti a aj dnes považujú za spoľahlivú investíciu. Mať niečo „vlastné“ poskytuje každému pocit stability a istoty, ktorý v prenájme nenájdete. Samozrejme, všetko má svoje výhody aj nevýhody. V prípade vlastníctva nehnuteľnosti sa netreba obávať toho, že prenajímatelia zvýšia nájomné alebo vypovedajú nájomnú zmluvu a Vy musíte znova hľadať nové bývanie. Avšak pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné brať do úvahy viacero faktorov, ako je lokalita, stav nehnuteľnosti, jej dispozícia a samozrejme finančné možnosti. Kúpa nehnuteľnosti si vyžaduje značnú finančnú investíciu. Tým je obmedzený dostupný kapitál na iné investície alebo výdavky, čo sťažuje diverzifikáciu investičného portfólia. Ako vlastník nehnuteľnosti musíte hradiť aj náklady na jej údržbu, platiť hypotéku, poplatky správcovi, energie, dane, poistenie…

Preto mnohou ľudí zvažuje aj inú alternatívu, a to prenájom nehnuteľnosti, kedy všetky tieto  opravy a údržby sú zodpovednosťou prenajímateľa. Prenájom vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť záväzkom vlastníctva nehnuteľnosti. Ponúka väčšiu flexibilitu, umožňuje ľuďom presuny bez nutnosti predaja nehnuteľnosti. V porovnaní s kúpou nehnuteľnosti je potrebná iba menšia počiatočná investícia – zväčša jedno mesačné nájomne vopred a depozit.

Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom závisí od individuálnych okolností každého jednotlivca, ako sú finančná situácia, životné plány a osobné preferencie. Je dôležité zvážiť všetky aspekty a vybrať možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám a cieľom.

JUDr. Lenka Zelenáková, RSc., manažérka realitných služieb

Ďalšie
články

Zavolajte mi a naštartujte Vašu novú príležitosť